Annons

Kommande konserter

2021

Oktober:
21/10 - New Model Army - Malmö, KB
21/10 - Sonata Arctica (Eleine) - Uppsala, Katalin
22/10 - Sonata Arctica (Eleine) - Östersund, Gamla Teatern
22/10 - New Model Army - Stockholm, Slaktkyrkan
26/10 - Sonata Arctica (Eleine) - Göteborg, Valand
30/10 - Biffy Clyro - Stockholm, Fållan

November:
06/11 - Hardcore Superstar - Göteborg, Pustervik
12/11 - Hardcore Superstar - Uppsala, Katalin
12/11 - Evergrey - Göteborg, Pustervik
12/11 - Wizzards Of Ozz - Örebro, Frimis
12/11 - Alien (Dream Evil, Hot Breath) - Stockholm, Klubben
13/11 - Alien (Dream Evil, Hot Breath) - Göteborg, Trädgår'n
13/11 - Hardcore Superstar - Örebro, Frimis
13/11 - Evergrey (Eyes Wide Open) - Karlstad, Nöjesfabriken
14/11 - Steve Hackett - Stockholm, Nalen
18/11 - Royal Republic - Lund, Mejeriet
18/11 - Steve Hackett - Göteborg, Pustervik
18/11 - The Obsessed (Holy Life, Domkraft, Goatess) - Stockholm, Slaktkyrkan
19/11 - The Obsessed (Holy Life, TGPS) - Karlstad, Nöjesfabriken
19/11 - Steve Hackett - Malmö, KB
19/11 - Royal Republic - Göteborg, Pustervik
19/11 - Hardcore Superstar - Motala, Harrys
20/11 - Hardcore Superstar - Blomstermåla, Folkets Hus
20/11 - Royal Republic - Stockholm, Fållan
20/11 - Kreator (Lamb Of God, Power Trip) - Stockholm, Arenan
22/11 - Beast In Black - Stockholm, Fållan
23/11 - Beast In Black - Göteborg, Trädgårn
23/11 - Thy Art Is Murder - Stockholm, Klubben
24/11 - Thy Art Is Murder - Göteborg, Trädgår'n
26/11 - Hardcore Superstar - Helsingborg, The Tivoli

December:
02/12 - At The Gates (The Exorcist GBG) - Uppsala, Katalin
03/12 - At The Gates (The Exorcist GBG) - Norrköping, Dynamo
03/12 - Hardcore Superstar - Visby, Donners
04/12 - Hardcore Superstar - Jönköping, Fabriken
04/12 - At The Gates (The Exorcist GBG) - Karlstad, Nöjesfabriken
05/12 - Vio-Lence (Voivod m.fl.) - Stockholm, Slaktkyrkan
06/12 - Vio-Lence (Voivod m.fl.) - Göteborg, Trädgår'n
07/12 - At The Gates (Grand Cadaver) - Göteborg, Trädgår'n
08/12 - Trivium (Heaven Shall Burn m.fl.) - Stockholm, Fållan
09/12 - At The Gates (Grand Cadaver) - Stockholm, Slaktkyrkan
10/12 - At The Gates (Grand Cadaver) - Huskvarna, Folkets Park
10/12 - Evergrey - Malmö, KB
10/12 - Takida - Göteborg, Scandinavium
10/12 - Hardcore Superstar - Karlstad, Nöjesfabriken
11/12 - Hardcore Superstar - Mora, Lilla Helvetet
11/12 - Takida - Stockholm, Hovet
11/12 - Evergrey - Stockholm, Nalen
17/12 - Takida - Malmö, Malmö Arena
17/12 - Hardcore Superstar - Malmö, KB
18/12 - Hardcore Superstar - Stockholm, Nalen

2022

Januari:
07/01 - Sabaton - Karlstad, Nöjesfabriken
08/01 - Sabaton - Örebro, Conventum Kongress
10/01 - Sabaton - Halmstad, Halmstad Live 
11/01 - Sabaton - Mölnlycke, Råda Rum 
12/01 - Sabaton - Kalmar, KalmarSalen
14/01 - Sabaton - Skellefteå, Sara Kulturhus
14/01 - Horndal (The Hawkins) - Örebro, Frimis
15/01 - Sabaton - Piteå, Rivierahallen Pite Havsbad
16/01 - Sabaton - Luleå, Kulturens Hus 
18/01 - Sabaton - Huskvarna, Folkets Park 
19/01 - Sabaton - Linköping, Garden
20/01 - Gojira (Alien Weaponry m.fl.) - Stockholm, Annexet
21/01 - Sabaton - Sundsvall, Avenyn
22/01 - Sabaton - Umeå, Idun
23/01 - Sabaton - Östersund, Folkets Hus 
24/01 - Sabaton - Gävle, Gasklockorna 
26/01 - Sabaton - Uppsala, Uppsala Konsert & Kongress
27/01 - Sabaton - Eskilstuna, Lokomotivet
28/01 - Sabaton - Borås, Åhaga 
29/01 - Sabaton - Älmhult, Arenan Älmhults Handelsplats
31/01 - Sabaton - Helsingborg, Sundspärlan

Februari:
01/02 - Sabaton - Malmö, Slagthuset
02/02 - Sabaton - Kristianstad, Södra Kasern 
04/02 - At The Gates (The Exorcist GBG) - Malmö, KB
04/02 - Sabaton - Karlshamn, Bellevueparken
05/02 - Sabaton - Skövde, Valhall 
05/02 - H.E.A.T (Nestor) - Stockholm, Berns
05/02 - Mad Sin (The Test Pilots) - Karlstad, Nöjesfabriken
05/02 - The Darkness - Stockholm, Tyrol
06/02 - The Darkness - Göteborg, Trädgår'n
06/02 - Sabaton - Trollhättan, Apollon 
07/02 - Sabaton - Värnamo, Gummifabriken 
08/02 - Accept (Flotsam And Jetsam) - Stockholm, Fryshuset
09/02 - Halestorm - Stockholm, Fållan
09/02 - Sabaton - Ronneby, Klubb Ronn 
10/02 - Sabaton - Norrköping, Flygeln
11/02 - Accept (Flotsam And Jetsam) - Göteborg, Trädgårn
11/02 - Sabaton - Borlänge, Galaxen
12/02 - Sabaton - Falun, Magasinet
16/02 - GBH (Avskum, Bombfors) - Karlstad, Nöjesfabriken
17/02 - Deathstars - Stockholm, Klubben
18/02 - Deathstars - Göteborg, Pustervik
18/02 - Blackberry Smoke (The Steel Woods) - Stockholm, Münchenbryggeriet
19/02 - Ozzy Osbourne (Judas Priest) - Stockholm, Friends Arena
19/02 - Deathstars - Malmö, KB
19/02 - H.E.A.T (Nestor) - Göteborg, Trädgår'n
24/02 - Palaye Royale (Badflower) - Stockholm, Fryshuset
26/02 - Katatonia (Solstafir) - Stockholm, Fållan
27/02 - Queen Extravaganza - Göteborg, Trädgår'n

Mars:
01/03 - Nazareth - Stockholm, Slaktkyrkan
02/03 - Nazareth - Göteborg, Trädgår'n
02/03 - Queen Extravaganza - Stockholm, Cirkus
05/03 - Sabaton (The Hu, Lordi) - Stockholm, Avicii Arena
07/03 - Queen Extravaganza - Malmö, KB
07/03 - Kvelertak - Göteborg, Pustervik
08/03 - Kvelertak - Malmö, KB
09/03 - Kvelertak - Stockholm, Debaser Strand
10/03 - Avatar - Göteborg, Trädgår'n
11/03 - Avatar - Stockholm, Fållan
11/03 - Battle Beast - Göteborg. Trädgår'n
12/03 - Battle Beast - Stockholm, Fållan
12/03 - Avatar - Malmö, Slagthuset
15/03 - The Picturebooks - Göteborg, Pustervik
16/03 - The Picturebooks - Stockholm, Slaktkyrkan
22/03 - VOLA - Stockholm, Slaktkyrkan
24/03 - VOLA - Göteborg, Valand
26/03 - Helloween (Hammerfall) - Göteborg, Partille Arena

April:
01/04 - Dark Tranquillity (Ensiferum) - Stockholm, Slaktkyrkan
01/04 - Blues Pills (Spiders) - Örebro, Frimis
02/04 - Blues Pills (Spiders) - Uppsala, Katalin
02/04 - As I Lay Dying (Dying Fetus, Emmure) - Göteborg, Trädgår'n
04/04 - As I Lay Dying (Dying Fetus, Emmure) - Stockholm, Fållan
08/04 - Blues Pills (Spiders) - Malmö, Babel
09/04 - Blues Pills (Spiders) - Karlstad, Nöjesfabriken
15/04 - Mayhem - Örebro, Frimis 
19/04 - Mayhem (Mortiis) - Göteborg, Pustervik
20/04 - Mayhem (Mortiis) - Stockholm, Fållan
21/04 - Mayhem (Mortiis) - Malmö, KB
21/04 - Danko Jones - Uppsala, Katalin
22/04 - Danko Jones - Karlstad, Nöjesfabriken
26/04 - Tool - Stockholm, Avicii Arena
29/04 - Danko Jones - Sundsvall, Club Deströyer
29/04 - Axel Rudi Pell - Stockholm, Fryshuset
30/04 - Axel Rudi Pell - Malmö, KB
30/04 - Danko Jones - Eskilstuna, Lokomotivet

Maj:
01/05 - Axel Rudi Pell - Göteborg, Pustervik
01/05 - Danko Jones - Huskvarna, Folkets Park
04/05 - Danko Jones - Örebro, Frimis Salonger
05/05 - Danko Jones - Linköping, The Crypt
06/05 - Danko Jones - Stockholm, Debaser
07/05 - Danko Jones - Göteborg, Pustervik
07/05 - Firewind - Malmö, Plan B
08/05 - Firewind - Stockholm, Hus 7
10/05 - Magnum - Göteborg, Pustervik
11/05 - Firewind - Göteborg, Valand
12/05 - Magnum - Huskvarna, Folkets Park
13/05 - Magnum - Stockholm, Fryshuset
13/05 - Devin Townsend - Göteborg, Pustervik
14/05 - Magnum - Karlstad, Nöjesfabriken
16/05 - Magnum - Malmö, Babel
16/05 - Devin Townsend - Stockholm, Cirkus
17/05 - Dream Theater - Göteborg, Partille Arena
20/05 - Danko Jones - Helsingborg, Tivoli
21/05 - Danko Jones - Malmö, KB
26/05 - Dark Tranquillity (Ensiferum) - Göteborg, Pustervik
27/05 - Dark Tranquillity (Ensiferum) - Göteborg, Pustervik
31/05 - Whitesnake (Europe) - Göteborg, Partille Arena

Juni:
02/06 - KMFDM (Jesus On Extasy, Morlocks) - Göteborg, Pustervik
03/06 - KMFDM (Jesus On Extasy, Morlocks) - Stockholm, Klubben
04/06 - KMFDM (Jesus On Extasy, Morlocks) - Malmö, Plan B
04/06 - Whitesnake (Europe) - Stockholm, Hovet
10/06 - Iggy Pop - Stockholm, Filadelfia
11/06 - Judas Priest - Rättvik, Dalhalla
12/06 - Judas Priest - Linköping, Saab Arena
18/06 - Kiss - Stockholm, Tele2 Arena
20/06 - Mastodon (Baroness, Bokassa) - Göteborg, Pustervik
21/06 - Mastodon (Baroness, Bokassa) - Malmö, KB
22/06 - Kiss - Göteborg, Scandinavium
23/06 - Faith No More (Graveyard) - Göteborg, Partille Arena

Juli:
20/07 - Queen + Adam Lambert - Stockholm, Avicii Arena
22/07 - Iron Maiden (D-A-D, Airbourne) - Göteborg, Ullevi
29/07 - Rammstein - Göteborg, Ullevi
30/07 - Rammstein - Göteborg, Ullevi

Augusti:
10/08 - Cro-Mags - Malmö, Plan B
11/08 - Cro-Mags - Stockholm, Debaser
12/08 - Cro-Mags - Karlstad, Nöjesfabriken
15/08 - Slipknot - Malmö, Malmö Arena
23/08 - Frontline Assembly (Die Krupps) - Stockholm, Slaktkyrkan
26/08 - Frontline Assembly (Die Krupps) - Malmö, Plan B

September:
09/09 - D-A-D (Sator) - Stockholm, Annexet
10/09 - D-A-D (Sator) - Rättvik, Dalhalla
16/09 - D-A-D (Sator) - Karlstad, Nöjesfabriken
17/09 - D-A-D (Sator) - Göteborg, Partille Arena
18/09 - Black Stone Cherry - Stockholm, Debaser Strand
23/09 - D-A-D (Sator) - Malmö, KB

Oktober:
04/10 - Deep Purple (Jefferson Starship) - Göteborg, Partille Arena
06/10 - Deep Purple (Jefferson Starship) - Stockholm, Hovet
18/10 - Anthrax (Municipal Waste) - Göteborg, Trädgår'n
19/10 - Anthrax (Municipal Waste) - Stockholm, Annexet
31/10 - Arch Enemy (Behemoth m.fl) - Göteborg, Partille Arena

November:
02/11 - All Them Witches - Stockholm, Debaser Strand
04/11 - Arch Enemy (Behemoth m.fl) - Stockholm, Annexet

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ Metalcentral på Facebook för det senaste inom metal i form av recensioner, nyheter, bilder, videos och exklusiva tävlingar, direkt i din news feed.