Annons

Kommande konserter

2024

Maj:
20/05 - Dopelord - Stockholm, Bar Brooklyn
23/05 - Pendragon - Göteborg, Galej
23/05 - Europe - Stockholm, Gröna Lund
24/05 - Cavern Deep - Umeå, Droskan
24/05 - Jorn - Stockholm, Fryshuset
24/05 - Savage Grace - Sala, Rockland
24/05 - Past Glories - Malmö, Babel
24/05 - Mustasch - Göteborg, Liseberg
24/05 - ToxicRose - Stockholm, Pub Anchor
24/05 - Liar Thief Bandit - Malmö, Medley
25/05 - Mephorash (Voodus, Nazghor) - Göteborg, Ringö Arena
25/05 - ToxicRose - Stockholm, Pub Anchor
25/05 - Lillasyster - Göteborg, Liseberg
25/05 - Savage Grace - Göteborg, The Abyss
25/05 - Dream Evil (Black Rose m.fl.) - Norberg, Kärrgruveparken
25/05 - Jorn - Göteborg, Surr Arena
26/05 - Jorn - Malmö, Plan B

Juni:
01/06 - Truckfighters (Jirm m.fl.) - Göteborg, Pustervik
01/06 - Loch Vostok (Tad Morose) - Trollhättan, Backstage
09/06 - Alice Cooper - Stockholm, Gröna Lund
10/06 - Mammoth WVH - Stockholm, Debaser
11/06 - Mammoth WVH - Göteborg, Valand
11/06 - Bruce Dickinson - Stockholm, Gröna Lund
14/06 - FM (Vega, Black Paisley) - Malmö, Plan B
15/06 - FM (Vega, Black Paisley) - Göteborg, Galej
16/06 - FM (Vega, Black Paisley) - Stockholm, Biblioteket Live
17/06 - Fu Manchu - Stockholm, Slaktkyrkan
18/06 - Die Krupps - Malmö, Babel
19/06 - Die Krupps - Göteborg, Pustervik
19/06 - Fu Manchu - Malmö, Plan B
19/06 - Dropkick Murphys - Malmö, Folkets Park
25/06 - Tool - Stockholm, Tele2 Arena
26/06 - Palaye Royale - Göteborg, Pustervik
27/06 - Cavalera - Malmö, Plan B
28/06 - Cavalera - Göteborg, Pustervik
28/06 - Greta Van Fleet (Wolfmother) - Stockholm, Sthlm Fields
28/06 - ZZ Top - Rättvik, Dalhalla

Juli:
01/07 - Bring Me The Horizon (Bad Omens) - Stockholm, Sthlm Fields
01/07 - Hanabie - Stockholm, Kollektivet Livet
01/07 - Dropkick Murphys - Stockholm, Gröna Lund
02/07 - Yngwie Malmsteen - Uppsala, Parksnäckan
03/07 - Haken (Plini, Port Noir) - Uppsala, Parksnäckan
05/07 - Toto (Nestor, Ludwig Hart) - Stockholm, Sthlm Fields
06/07 - The Hives (Viagra Boys) - Stockholm, Sthlm Fields
09/07 - Sator - Stockholm, Gröna Lund
09/07 - Raven (Bronze) - Sandviken, SHMA Rockclub
09/07 - Europe (Nestor) - Borgholm, Borgholms Slottsruin
10/07 - Europe - Motala, Lokverkstaden
10/07 - Michael Monroe (Electric Boys) - Uppsala, Parksnäckan
10/07 - Raven (Battering Ram) - Göteborg, The Abyss
13/07 - Europe - Furuvik, Furuviksparken
13/07 - Nazareth (Corroded, Velveteen Queen) - Mölndal, Åbytravet
15/07 - Bad Religion - Göteborg, Liseberg
15/07 - Behemoth (Testament) - Malmö, Slagthuset
16/07 - Behemoth (Testament) - Uppsala, Parksnäckan
17/07 - Bad Religion - Furuvik, Furuviksparken
29/07 - Gene Simmons Band - Rättvik, Dalhalla
31/07 - Gene Simmons Band - Göteborg, Liseberg

Augusti:
03/08 - Sator - Orsa, Skeer Folkets Park
05/08 - Deep Purple - Furuvik, Furuviksparken
06/08 - Deep Purple - Stockholm, Gröna Lund
10/08 - Dark Tranquillity (Myrkur m.fl.) - Uppsala, Parksnäckan
10/08 - Magnus Rosén - Gunnilse, Emmas MusikTrädgård
24/08 - Symphony Of Sweden - Hudiksvall, Hudiksvalls Teater
28/08 - Amon Amarth (The Halo Effect, Insomnium) - Umeå, Skeppsbron
29/08 - Amon Amarth (The Halo Effect, Insomnium) - Uppsala, Fyrishov
30/08 - Amon Amarth (The Halo Effect, Insomnium) - Huskvarna, Folkets Park
31/08 - Amon Amarth - Göteborg, Liseberg
31/08 - Watain - Rättvik, Dalhalla

September:
06/09 - Stillborn (Dun Ringill, Year Of The Goat) - Göteborg, Monument 031
07/09 - Haken - Göteborg, Stora Teatern
08/09 - Haken - Stockholm, Södra Teatern
11/09 - Sonata Arctica (Final Strike) - Norrtälje, Rimbo Kulturscen
12/09 - Sonata Arctica (Firewind m.fl.) - Östersund, Gamla Teatern
12/09 - Evergrey (Cyhra) - Göteborg, Pustervik
13/09 - Evergrey (Cyhra) - Örebro, Frimis
13/09 - MaidaVale - Malmö, Babel
13/09 - Jethro Tull - Uppsala, UKK
14/09 - Jethro Tull - Stockholm, Filadelfia
14/09 - Sonata Arctica (Firewind m.fl.) - Örnsköldsvik, Nöjesbolaget
14/09 - Evergrey (Cyhra) - Stockholm, Nalen
17/09 - Veil Of Maya (Signs Of The Swarm m.fl.) - Göteborg, Musikens Hus
17/09 - Sonata Arctica (Firewind m.fl.) - Karlstad, Nöjesfabriken
18/09 - Sonata Arctica (Firewind m.fl.) - Huskvarna, Folkets Park
18/09 - Evergrey (Cyhra) - Malmö, Babel
19/09 - Veil Of Maya (Signs Of The Swarm m.fl.) - Stockholm, Kollektivet Livet
20/09 - Evergrey (Cyhra) - Skövde, Valhall
21/09 - Evergrey (Cyhra) - Helsingborg, The Tivoli
21/09 - Symphony X - Örebro, Frimis
21/09 - Apocalyptica - Stockholm, Kägelbanan
22/09 - Blackberry Smoke (The Steel Woods) - Stockholm, Annexet
22/09 - Symphony X - Göteborg, Pustervik
27/09 - Symphony X - Stockholm, Klubben
28/09 - Caligula's Horse - Stockholm, Bar Brooklyn
30/09 - Caligula's Horse - Göteborg, Musikens Hus
30/09 - Evergrey (Cyhra) - Eskilstuna, Lokomotivet

Oktober:
01/10 - Evergrey (Cyhra) - Uppsala, Katalin
02/10 - Evergrey (Cyhra) - Kristianstad, Biljardkompaniet
04/10 - Cannibal Corpse (Municipal Waste m.fl.) - Stockholm, Klubben
04/10 - Pain (Metalite) - Falun, Heymakers
04/10 - 1349 (Kampfar, Afsky) - Göteborg, Filmstudion
05/10 - 1349 (Kampfar, Afsky) - Stockholm, Kollektivet Livet
05/10 - Pain (Metalite) - Sundsvall, Club Deströyer
06/10 - Pain (Metalite) - Stockholm, Klubben
06/10 - Cannibal Corpse (Municipal Waste m.fl.) - Göteborg, Trädgår'n
07/10 - Unprocessed - Stockholm, Nalen
07/10 - Thirty Seconds To Mars - Stockholm, Hovet
08/10 - Pain (Metalite) - Lund, Mejeriet
09/10 - Pain (Metalite) - Göteborg, Brewhouse
09/10 - Within Temptation - Stockholm, Annexet
11/10 - Pain (Metalite) - Karlstad, Nöjesfabriken
12/10 - Pain (Metalite) - Huskvarna, Teaterladan
16/10 - Monster Magnet - Stockholm, Fållan
18/10 - Dream Evil - Gävle, Centralteatern
19/10 - Dream Evil - Sundsvall, Centralen
20/10 - Dream Evil - Stockholm, Biblioteket Live
22/10 - Duff McKagan - Stockholm, Nalen
24/10 - Axel Rudi Pell - Stockholm, Klubben
25/10 - Axel Rudi Pell - Göteborg, Brewhouse
25/10 - D-A-D - Stockholm, Fållan
25/10 - Dream Evil - Göteborg, Galej
26/10 - Dream Evil - Malmö, Plan B
26/10 - D-A-D - Göteborg, Gothenburg Film Studios
26/10 - Axel Rudi Pell - Malmö, Slagthuset
28/10 - Fish - Göteborg, Pustervik
29/10 - Fish - Stockholm, Berns
29/10 - Baroness (Pallbearer) - Göteborg, Trädgår'n
30/10 - Baroness (Pallbearer) - Stockholm, Fållan
31/10 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Malmö, Malmö Arena

November:
01/11 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Göteborg, Scandinavium
02/11 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Stockholm, Hovet
02/11 - Enforcer (Ambush, Viral) - Linköping, Platens Bar
02/11 - VOLA - Göteborg, Pustervik
03/11 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Sundsvall, Nordichallen
05/11 - Enforcer (Ambush) - Uppsala, Katalin
06/11 - Enforcer (Ambush) - Göteborg, Pustervik
06/11 - Glenn Hughes - Göteborg, Surr Arena
07/11 - Enforcer (Ambush) - Malmö, Babel
07/11 - Master Boot Record - Göteborg, Valand
07/11 - Rhapsody Of Fire (Freedom Call) - Malmö, Plan B
08/11 - Rhapsody Of Fire (Freedom Call) - Göteborg, Surr Arena
08/11 - Glenn Hughes - Malmö, Plan B
08/11 - Dream Theater - Stockholm, Waterfront
08/11 - VOLA - Stockholm, Klubben
08/11 - Greg Howe - Gävle, Musikhuset
08/11 - Blues Pills - Göteborg, Pustervik
09/11 - Blues Pills - Stockholm, Kägelbanan
09/11 - Rhapsody Of Fire (Freedom Call) - Stockholm, Klubben
09/11 - D-A-D - Malmö, Slagthuset
09/11 - Master Boot Record - Stockholm, Kollektivet Livet
09/11 - Enforcer (Ambush) - Huskvarna, Folkets Park
10/11 - Rhapsody Of Fire (Freedom Call) - Gävle, Centralteatern
12/11 - Greg Howe - Göteborg, Valand
13/11 - Glenn Hughes - Sundsvall, Centralen
15/11 - Glenn Hughes - Gävle, Gasklockorna
15/11 - Saga - Göteborg, Trädgår'n
15/11 - Cradle Of Filth (Butcher Babies, Mental Cruelty) - Stockholm, Klubben
16/11 - Cradle Of Filth (Butcher Babies, Mental Cruelty) - Göteborg, Brewhouse
16/11 - Saga - Gävle, Gasklockorna
17/11 - Saga - Stockholm, Berns
18/11 - Glenn Hughes - Stockholm, Berns
18/11 - Gatecreeper (200 Stab Wounds, Enforced) - Stockholm, Kollektivet Livet
19/11 - Gatecreeper (200 Stab Wounds, Enforced) - Göteborg, Filmstudion
19/11 - Rage - Malmö, Plan B
20/11 - Rage - Göteborg, Galej
21/11 - Rage - Gävle, Centralteatern
22/11 - Rage - Linköping, Hell Yeah Rock Club
24/11 - Rage - Stockholm, Harry B James
26/11 - Accept (Sister Sin) - Göteborg, Trädgår’n
28/11 - Accept (Sister Sin) - Skövde, Valhall
28/11 - Dark Tranquillity (Moonspell m.fl.) - Stockholm, Klubben
29/11 - Dark Tranquillity (Moonspell m.fl.) - Örebro, Club 700
29/11 - Accept (Sister Sin) - Karlstad, Nöjesfabriken
29/11 - Alcest - Stockholm, Klubben
30/11 - Accept (Sister Sin) - Stockholm, Fryshuset
30/11 - Rage - Umeå, Droskan
30/11 - Dark Tranquillity (Moonspell m.fl.) - Göteborg, Filmstudion

December:
03/12 - Fit For An Autopsy - Göteborg, Pustervik
05/12 - Fit For An Autopsy - Stockholm, Klubben
13/12 - Wheel - Stockholm, Nalen
13/12 - Freak Kitchen - Motala, Bomber Bar
14/12 - Freak Kitchen - Stockholm, Kollektivet Livet

2025

Januari:
29/01 - Manowar - Stockholm, Cirkus

Februari:

07/02 - Freak Kitchen - Örebro, Frimis
08/02 - Freak Kitchen - Göteborg, Pustervik

Mars:
14/03 - Dirkschneider - Göteborg, Trädgår'n

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ Metalcentral på Facebook för det senaste inom metal i form av recensioner, nyheter, bilder, videos och exklusiva tävlingar, direkt i din news feed.