Annons
Annons
Metalcentrals Bloggar
Annons

Annons
Länk till Metalcentrals startsida.
Annons
Annons
Annons
Annons

Iron Maiden - The Final Frontier (7) Skriv ut Skicka sidan
Skrivet av Erik Arvidsson   
2010-09-05 21:45

Band: Iron Maiden
Titel: The Final Frontier
År: 2010
Bolag: EMI
Betyg: 7/10

Recensent: Erik Arvidsson

Aldrig har Järnjungfrun skapat ett mer krävande och svårpenetrerat album än det britterna nu lösgjort. Ingen har väl missat att allt sedan Bruce Dickinsons återkomst har bandet sakta men säkert givit mer och mer utrymme åt det episka och progressiva. Men vilka marker än sextetten vandrat så har aldrig kompositionerna - inte ens de sentida - varit vidare svårgreppbara tack vare god följsamhet och de alltid tydliga MAIDEN-signumen i melodierna. Med ”The Final Frontier” är utgångsläget något annorlunda. Den sinnrika balansgången mellan lättmottagligt och svåråtkomligt - som IRON MAIDEN så väl bemästrar - har de för första gången med knapp marginal låtit väga över till fördel för det sistnämnda. Givetvis finns alla attribut som definierar MAIDEN kvar, men låtskapandet och instrumentutövande har aldrig varit mer idérikt och experimentellt. Det finns dessutom många melodilinjer, verser och refränger som inte är helt självklara från början. Man blir istället stegvis varse om skapelsernas sanna natur, men när väl insikten infinner sig, har man ett opus i sin ägo som erbjuder varaktighet och givetvis nöje.

Betraktar man de enskilda låtarna så är det lite berg-och-dalbana i styrka. Det pendlar mellan fullständigt mästerliga kompositioner till mer anonyma spår som aldrig riktigt vill lyfta. Men likt en regndroppe försvinner i havet döljer styrkan i den omfattande helhet det mesta av sprickorna. ”The Final Frontier” består av tio låtar där de fem längsta och mest progressiva är förlagda till plattans andra halva, vilken gör denna del inte så lite mastig. I mitt tycke är det dock dessa spår som ger störst behållning. Långa berättande skönheter som ”Isle of Avalon”, ”The Talisman” och ”When the Wild Wind Blows” är inget annat än makalöst bra. Vad skivans första halva anbelangar uppvisar även inledande ”Satellite 15... The Final Frontier” en lång speltid, men i detta fall handlar det om ett drygt fyra minuter långt (space-rock) intro samt en mer ordinär IRON MAIDEN-låt under samma paraply. Efterföljande ”El Dorado” för mina tankar delvis till ”Holy Smoke”. Inte för att den musikmässigt är vidare lik, men eftersom den erbjuder en uppsluppenhet och bitsk lyrik som påminner om nämnda ”No Prayer For the Dying”-kreation. ”Mother of Mercy” är i mina öron en relativt anonym historia medan ursnygga semi-balladen ”Coming Home” hänför. Näst ut, ”The Alchemist”, är albumets kvickaste och mest okonstlade spår och skänker en högtidsstund för dem av er vars tårar väter kudden nattetid på grund av att heavy metal-kungarna numera mest skapar långa, intrikata stycken.

Den totala resan genom ”The Final Frontier” kostar 77 minuter av ditt liv. De första gångerna kan färden kännas relativt sval, men för varje tur blir det varmare och varmare. Rykande hett blir det dock aldrig.

Senast uppdaterad 2010-09-05 23:10
 

Kommentarer  

 
0 #5 Olle 2010-12-14 13:39
Om recensenten gjorde sitt skrivande något mindre konstlat så skulle det bli texter som var mer behagliga att läsa. "är inget annat än makalöst bra" istället för "är makalöst bra", varför? Det senare är definitivt mer kraftfullt. Regndroppslikne lsen träffar inte riktigt mål. Försök inte så mycket, bara skriv så blir det bättre.
Citera
 
 
0 #4 Zibbe 2010-10-20 20:23
Riktigt bra Maiden skiva. De fem första låtarna är lättsmälta och sätter sig direkt. De fem resterande låtarna är lite svårsmält, men ack så bra dem är! "When the Wild Wind Blows" är magisk!
Citera
 
 
0 #3 Martin 2010-09-25 06:07
Helt klart välspelat, men ack så tråkigt, men tröttnar fort på denna skiva..
Citera
 
 
0 #2 Tommie T 2010-09-23 21:25
Ingen höjdare! O det är bara för att det är Maiden som en sån här platta blir accepterad... vissa partier på skivan är riktigt tråkiga o spelas utan finess!
Citera
 
 
-1 #1 Fredrik 2010-09-20 19:46
En skitskiva med ett skitfult omslag.Lägg ner nu maiden.
Citera
 

Lägg till kommentar


Säkerhetskod
Uppdatera

Bäst just nu - januari

Johan Engström:
Nightwish - Imaginaerum
Unisonic - Unisonic (låt)
Volbeat - Live From Beyond Hell/Above Heaven (blu-ray)

Fredrik Sandberg:
Vildhjärta - Måsstaden
The Embodied - s/t
The Browning - Bloodlust (låt)

Erik Thompson:
Strangeways - Age of Reason
Nekromantheon - Rise, Vulcan Spectre
Steelwing - Zone of alienation

Stefan Lejon:
Riot - Immortal Soul
Aborted - Global Flatline
Vallenfyre - A Fragile King

Johan Hagengren:
Kee Marcello - Rockstjärnan som gud glömde (bok)
Blod, Eld, Död (bok)
Jack Starr´s Burning Starr - Land Of The Dead

Erik Arvidsson:
Vektor- Outer Isolation
Einherjer - Norrøn
Cage - Supremacy of Steel

Peter Lindgren:
Iron Mask - Black as Death
Nightwish - Imaginaerum
Theocracy - As the World Bleeds

Tomas Lagerlöf:
Alcest - Le Voyages De L'âme 
Black Pyramid - II
Red Fang - Murder the Mountains