Kommande konserter

Juli:
26/07 - Alice Cooper - Göteborg, Liseberg
27/07 - Alice Cooper - Stockholm, Gröna Lund
28/07 - Europe - Furuvik, Furuviksparken
28/07 - Mustasch - Borgholm, Stationen
30/07 - Megadeth - Stockholm, Gröna Lund

Augusti:
02/08 - Toto - Helsingborg, Sofiero
05/08 - August Burns Red (Fight The Fight) - Stockholm, Fryshuset
09/08 - Bad Religion (Millencolin) - Göteborg, Liseberg
10/08 - Bad Religion - Stockholm, Gröna Lund
15/08 - British Lion feat. Steve Harris - Stockholm, Gröna Lund
17/08 - Korn - Stockholm, Gröna Lund
18/08 - Rival Sons - Stockholm, Gröna Lund

September:
07/09 - D-A-D - Stockholm, Gröna Lund
08/09 - The Haunted (Witchery) - Örebro, Frimis Salonger
09/09 - The Haunted (Witchery) - Linköping, The Crypt
09/09 - Volbeat (Breaking Benjamin, Amorphis) - Solna, Friends Arena
11/09 - Papa Roach (Frank Carter & The Rattlesnakes) - Stockholm, Fryshuset
15/09 - The Haunted - Borlänge, Liljan
16/09 - The Haunted - Sundsvall, Club Destroyer
16/09 - Seether - Stockholm, Debaser Strand
21/09 - The Haunted (Witchery) - Göteborg, Pustervik
22/09 - The Haunted (Witchery) - Stockholm, Debaser Strand
23/09 - The Haunted (Witchery) - Malmö, KB
23/09 - Riverside - Göteborg, Sticky Fingers
25/09 - Riverside - Stockholm, Bryggarsalen
25/09 - W.A.S.P. - Göteborg, Trädgår'n
26/09 - W.A.S.P. - Stockholm, Fryshuset
26/09 - Brant Bjork - Stockholm, Debaser Strand
29/09 - Brant Bjork - Göteborg, Sticky Fingers
29/09 - Ghost - Stockholm, Gröna Lund
30/09 - The Haunted - Eskilstuna, Loket
30/09 - Paradise Lost (Pallbearer, Sinistro) - Göteborg, Sticky Fingers

Oktober:
02/10 - W.A.S.P. - Luleå, Kulturens Hus
03/10 - W.A.S.P. - Umeå, Idun
05/10 - W.A.S.P. - Borlänge, Liljan
05/10 - Paradise Lost (Pallbearer, Sinistro) - Uppsala, Katalin
06/10 - Paradise Lost (Pallbearer) - Karlstad, Nöjesfabriken
06/10 - W.A.S.P. - Örebro, Conventum Kongress
06/10 - Evergrey - Malmö, KB
07/10 - Evergrey - Göteborg, Trädgår'n
07/10 - W.A.S.P. - Gävle, Gasklockorna
10/10 - W.A.S.P. - Helsingborg, The Tivoli
13/10 - Y&T - Göteborg, Sticky Fingers
13/10 - Voivod - Göteborg, Truckstop Alaska
14/10 - Voivod (The Lurking Fear) - Stockholm, Kraken
14/10 - Y&T - Stockholm, Klubben
16/10 - Dying Fetus - Göteborg, Sticky Fingers
17/10 - Airbourne - Stockholm, Fryshuset
18/10 - Dying Fetus - Stockholm, Klubben
20/10 - Satyricon - Göteborg, Pustervik
21/10 - Satyricon - Stockholm, Klubben
21/10 - Thy Art Is Murder (Oceano m.fl.) - Stockholm, Kraken
22/10 - Electric Boys - Stockholm, Cirkus
23/10 - Thy Art Is Murder (Oceano m.fl.) - Göteborg, Sticky Fingers
23/10 - Airbourne - Göteborg, Trädgår'n
25/10 - H.E.A.T - Göteborg, Trädgår'n
25/10 - Radio Moscow (Kaleidobolt) - Stockholm, Undergången
26/10 - Radio Moscow (Kaleidobolt) - Göteborg, Sticky Fingers
26/10 - H.E.A.T - Malmö, KB
28/10 - Nashville Pussy - Göteborg, Sticky Fingers
29/10 - Nashville Pussy - Stockholm, Debaser Strand

November:
01/11 - Battle Beast - Stockholm, Klubben
02/11 - Battle Beast - Göteborg, Sticky Fingers
03/11 - Battle Beast - Huskvarna, Folkets Park
03/11 - Anathema (Alcest) - Malmö, KB
04/11 - Battle Beast - Linköping, The Crypt
04/11 - Hammerfall - Lycksele, Hotell Lappland
06/11 - Deep Purple - Stockholm, Annexet
06/11 - Dragonforce - Göteborg, Sticky Fingers
06/11 - Anathema (Alcest) - Stockholm, Kägelbanan
09/11 - The Quireboys - Göteborg, Sticky Fingers
10/11 - The Quireboys - Linköping, Palatset
10/11 - Hammerfall - Huskvarna, Folkets Park
10/11 - Kadavar - Stockholm, Debaser Strand
11/11 - Kadavar - Göteborg, Pustervik
11/11 - The Quireboys - Örebro, Frimis
14/11 - Marilyn Manson - Stockholm, Annexet
15/11 - Stiff Little Fingers - Göteborg, Sticky Fingers
15/11 - Manowar - Norrköping, Arbis
16/11 - Stone Sour (The Pretty Reckless) - Stockholm, Annexet
16/11 - Stiff Little Fingers - Uppsala, Katalin
16/11 - In Flames (Five Finger Death Punch) - Göteborg, Scandinavium
17/11 - In Flames (Five Finger Death Punch) - Stockholm, Ericsson Globe
18/11 - Stiff Little Fingers - Stockholm, Kraken
18/11 - Manowar - Stockholm, Arenan
20/11 - Manowar - Göteborg, Trädgår'n (19.00)
20/11 - Manowar - Göteborg, Trädgår'n (22.00)
21/11 - Queen + Adam Lambert - Stockholm, Friends Arena
24/11 - Scorpions - Göteborg, Scandinavium
24/11 - Millencolin (Danko Jones m.fl.) - Karlstad, Nöjesfabriken
25/11 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Eskilstuna, Lokomotivet
25/11 - Scorpions - Stockholm, Ericsson Globe
28/11 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Norrköping, Arbis
30/11 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Uppsala, Katalin

December:
01/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Huskvarna, Folkets Park
02/12 - Helloween - Göteborg, Partille Arena
03/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Örebro, Frimis
06/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Linköping, Konsert & Kongress
07/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Trollhättan, N3 Stage Box
08/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Borlänge, Liljan
08/12 - Pretty Maids - Göteborg, Sticky Fingers
09/12 - Pretty Maids - Stockholm, Klubben
09/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Karlskrona, Circo
10/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Västerås, Intiman
13/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Göteborg, Pustervik
14/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Stockholm, Debaser Strand
15/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Malmö, KB
16/12 - Danko Jones (Skraeckoedlan) - Helsingborg, The Tivoli
20/12 - Solstafir - Stockholm, Debaser Strand

Februari:
26/02 - Steven Wilson - Stockholm, Cirkus

Maj:
05/05 - Metallica (Kvelertak) - Stockholm, Ericsson Globe
07/05 - Metallica (Kvelertak) - Stockholm, Ericsson Globe

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ Metalcentral på Facebook för det senaste inom metal i form av recensioner, nyheter, bilder, videos och exklusiva tävlingar, direkt i din news feed.