Kommande konserter

April:

21/04 - Outshine (Vengah, Noema) - Göteborg, Sticky Fingers
21/04 - Bullet (Honeymoon Disease) - Växjö, Strandbjörkshallen
22/04 - The Dead Daisies - Stockholm, Klubben
26/04 - Pain (The Haunted) - Stockholm, Silja Galaxy
27/04 - Hardcore Superstar - Knivsta, Katalin
27/04 - The Dahmers - Stockholm, X9
27/04 - Smash Into Pieces - Falun, Falun Bowling & Krog
27/04 - The Kristet Utseende - Umeå, Folkets Hus
28/04 - The Kristet Utseende - Mora, Lilla Helfvetet
28/04 - Sator (Imperial State Electric, Thundermother) - Gävle, Gefle Skivmässa
28/04 - MaidaVale (Honeymoon Disease, Demon Head) - Borås, Klubb Undergrunden
30/04 - Smash Into Pieces - Västervik, Simson
30/04 - Lillasyster - Alingsås, MX Rockbar

Maj:
02/05 - Machine Head - Göteborg, Pustervik
03/05 - Ammunition - Göteborg, Sticky Fingers
04/05 - Ammunition - Linköping, Hell Yeah Rock Club
04/05 - Kvelertak (Skallbank) - Karlstad, Nöjesfabriken
04/05 - Liv Sin - Göteborg, Sticky Fingers
04/05 - Smash Into Pieces - Stockholm, Harry B James
05/05 - Smash Into Pieces - Örebro, Ritz Nightclub
05/05 - Metallica (Kvelertak) - Stockholm, Ericsson Globe
05/05 - Dark Tranquillity (Equilibrium m.fl.) - Göteborg, Trädgår'n
05/05 - Omnium Gatherum (Skalmöld, Stam1na) - Göteborg, Sticky Fingers
06/05 - Omnium Gatherum (Skalmöld, Stam1na) - Stockholm, Klubben
06/05 - Kvelertak - Örebro, Frimis
07/05 - Omnium Gatherum (Skalmöld, Stam1na) - Örebro, Frimis
07/05 - Metallica (Kvelertak) - Stockholm, Ericsson Globe
08/05 - Tiamat (Abramis Brama) - Malmö, KB
09/05 - Tiamat (Abramis Brama) - Göteborg, Sticky Fingers
09/05 - Skid Row (Dirty Thrills) - Malmö, KB
10/05 - Axel Rudi Pell (220 Volt) - Göteborg, Sticky Fingers
10/05 - Tiamat (Abramis Brama) - Stockholm, Kägelbanan
11/05 - Tiamat (Abramis Brama) - Örebro, Frimis
11/05 - Smash Into Pieces (Jay Smith) - Göteborg, Sticky Fingers
11/05 - Mimikry - Edsbyn, Idrottsparken
11/05 - Hard Action (Night) - Göteborg, Musikens Hus
11/05 - The Kristet Utseende (Skitarg) - Stockholm, Kraken
12/05 - The Kristet Utseende - Malmö, KB
12/05 - Mimikry - Mora, Lilla Helfvetet
12/05 - Smash Into Pieces - Linköping, The Crypt
12/05 - Hardcore Superstar (Lillasyster) - Halmstad, Halmstad Live
12/05 - The Crown (Puteraeon) - Göteborg, Sticky Fingers
13/05 - Axel Rudi Pell (220 Volt) - Stockholm, Klubben
13/05 - Skid Row (Dirty Thrills) - Göteborg, Sticky Fingers
14/05 - Skid Row (Dirty Thrills) - Stockholm, Klubben
14/05 - Axel Rudi Pell (220 Volt) - Malmö, KB
18/05 - Arena - Göteborg, Musikens Hus
18/05 - Saffire - Göteborg, Sticky Fingers
19/05 - Skitarg (The Last Band) - Göteborg, Sticky Fingers
22/05 - Monster Magnet - Stockholm, Debaser Strand
24/05 - Monster Magnet - Malmö, KB
24/05 - The Kristet Utseende - Göteborg, Sticky Fingers
25/05 - The Kristet Utseende - Göteborg, Sticky Fingers
25/05 - Hardcore Superstar - Varberg, Backstage Rockbar
25/05 - Chris Holmes - Avesta, Garaget
25/05 - Smash Into Pieces - Edsbyn, Parken
25/05 - Tribulation (Henrik Palm) - Malmö, KB
26/05 - Tribulation (Henrik Palm) - Göteborg, Pustervik
26/05 - Smash Into Pieces - Örnsköldsvik, Statt
26/05 - The Kristet Utseende - Karlstad, Nöjesfabriken
26/05 - Skitarg - Gävle, Rack'n'Roll
26/05 - Mimikry - Göteborg, Sticky Fingers

Juni:
01/06 - Iron Maiden (Killswitch Engage) - Stockholm, Tele2 Arena
01/06 - One Desire - Trollhättan, Backstage
02/06 - Gene Simmons - Stockholm, Gröna Lund
05/06 - Foo Fighters (Goat, Frank Carter & The Rattlesnakes) - Göteborg, Ullevi
05/06 - A Perfect Circle - Stockholm, Fryshuset
05/06 - Neal Morse - Stockholm, Södra Teatern
06/06 - Marilyn Manson - Stockholm, Gröna Lund
10/06 - Queens Of The Stone Age - Stockholm, Gröna Lund
17/06 - Exodus - Sundsvall, Club Deströyer
18/06 - Exodus - Stockholm, Gröna Lund
18/06 - Parkway Drive (Thy Art Is Murder, Knocked Loose) - Stockholm, Fryshuset
18/06 - Rise Against - Malmö, KB
19/06 - Rise Against - Stockholm, Gröna Lund
20/06 - Alice In Chains - Stockholm, Gröna Lund
20/06 - Parkway Drive (Thy Art Is Murder, Knocked Loose) - Göteborg, Pustervik
26/06 - Prophets Of Rage - Stockholm, Gröna Lund

Juli:
02/07 - Arch Enemy (The Unguided, Eleine) - Sundsvall, Club Deströyer
03/07 - Arch Enemy (The Unguided, Eleine) - Gävle, Gasklockorna
05/07 - King Crimson - Stockholm, Cirkus
05/07 - Arch Enemy (The Unguided, Eleine) - Eskilstuna, Lokomotivet
06/07 - Arch Enemy (The Unguided, Eleine) - Norrköping, Arbis
06/07 - King Crimson - Stockholm, Cirkus
13/07 - Cannibal Corpse - Malmö, KB
18/07 - Lillasyster - Stenungsund, Jordhammars Herrgård
18/07 - The Dwarves (Nick Oliveri) - Göteborg, Pustervik
19/07 - The Dwarves (Gehennah, Obnoxious Youth) - Karlstad, Nöjesfabriken
19/07 - Takida (Hardcore Superstar) - Skara, Skara Sommarland
21/07 - Guns N' Roses - Göteborg, Ullevi
23/07 - Deep Purple - Rättvik, Dalhalla

Augusti:
03/08 - The Hellacopters - Stockholm, Gröna Lund
05/08 - Robert Plant & The Sensational Space Shifters- Stockholm, Gröna Lund
25/08 - Frontline Assembly (Die Krupps) - Stockholm, Klubben
31/08 - Europe - Stockholm, Gröna Lund
31/08 - Entombed A.D. - Göteborg, Sticky Fingers

September:
01/09 - Entombed A.D. - Malmö, KB
09/09 - Bruce Dickinson-Spoken word - Stockholm, Cirkus
14/09 - Entombed A.D. - Örebro, Frimis
15/09 - Entombed A.D. - Sundsvall, Pipeline
20/09 - Kamelot - Göteborg, Pustervik
21/09 - Kamelot - Malmö, KB
21/09 - Entombed A.D. - Borlänge, Liljan
22/09 - Entombed A.D. - Uppsala, Katalin
23/09 - Kamelot - Stockholm, Klubben
28/09 - Entombed A.D. - Gävle, Harrys
29/09 - Entombed A.D. - Eskilstuna, Lokomotivet

Oktober:
07/10 - Fish - Stockholm, Klubben
08/10 - Fish - Göteborg, Sticky Fingers
08/10 - Halestorm - Stockholm, Debaser Strand
22/10 - Within Temptation - Stockholm, Annexet
23/10 - John Garcia & The Band Of Gold (Dead Quiet) - Stockholm, Debaser Strand
23/10 - Blackberry Smoke - Stockholm, Cirkus
24/10 - Blackberry Smoke - Göteborg, Pustervik

November:
02/11 - Nightwish - Göteborg, Partille Arena
06/11 - Kataklysm (Hypocrisy, The Spirit) - Göteborg, Trädgår'n
07/11 - Kataklysm (Hypocrisy, The Spirit) - Stockholm, Fryshuset
15/11 - Black Stone Cherry (Monster Truck) - Göteborg, Pustervik
17/11 - Black Stone Cherry (Monster Truck) - Stockholm, Debaser Strand
19/11 - Uncle Acid & The Deadbeats - Göteborg, Pustervik
21/11 - Uncle Acid & The Deadbeats - Stockholm, Nalen
21/11 - Uriah Heep - Göteborg, Trädgår'n
23/11 - Lillasyster (Skitarg) - Varberg, Backstage
27/11 - Uriah Heep - Stockholm, Klubben
29/11 - Clutch - Göteborg, Pustervik
30/11 - Clutch - Stockholm, Annexet
30/11 - Cyhra - Eskilstuna, Lokomotivet

December:
01/12 - Cyhra - Stockholm, Klubben
01/12 - Freak Kitchen - Göteborg, Pustervik
07/12 - Freak Kitchen - Stockholm, Klubben
07/12 - Pretty Maids - Göteborg, Sticky Fingers
08/12 - Pretty Maids - Stockholm, Klubben
18/12 - Helloween - Stockholm, Arenan

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ Metalcentral på Facebook för det senaste inom metal i form av recensioner, nyheter, bilder, videos och exklusiva tävlingar, direkt i din news feed.